Agar-Agar – roślinna ?żelatyna?

agarAgar-Agar ( E 406 ) wytwarzany jest z Krasnostawów (glony). Możemy zastosować go jako środek żelujący, zagęszczający oraz stabilizujący. Jego siła żelująca jest kilkakrotnie większa niż żelatyny. W krajach Dalekiego Wschodu używany w kuchni już od wieków.

Jest całkowicie naturalny, bezsmakowy i bezwonny.

Agar-Agar w wodzie pęcznieje, rozpuszcza się w temp. 95 – 100oC. (należy roztwór pogotować parę minut aby dokładnie się rozpuścił). Tężeje już w temperaturze 35oC (pokojowej ) co oznacza że nie musimy wkładać go do lodówki aby uzyskać konsystencje stałą.

Agar-Agar możemy wielokrotnie podgrzewać doprowadzając do formy płynnej nie tracąc jednocześnie właściwości żelujących po ostudzeniu.

Siła żelująca agaru jest uzależniona od dwóch czynników:

A: zawartości cukru ( cukier zwiększa właściwości żelujące)

B: pH produktów ( jeśli produkty mają odczyn kwaśny należy zwiększyć ilość użytego agaru).

Agar-Agar oprócz atutów kulinarnych ma również właściwości zdrowotne. Zawiera krzem, fosfor, żelazo, jod, wapń, witaminy z grupy B, kwas foliowy. Jest niskokaloryczny , jego głównym składnikiem jest cukier galaktoza, który jest trudno przyswajalny przez człowieka. Oznacza to, że używając agar-agar nie zwiększamy kaloryczności potraw.

Agar-Agar możemy użyć do przygotowywania deserów (galaretka, żelki, ptasie mleczka, lody, ciasta, kremy), przetworów (dżemy, marmolady, konfitury). Nadaje się również do robienia galantyn, galaret z mięsa czy ryb.

Japonki stosują agar aby zachować szczupłą sylwetkę. Dodają agar do herbaty, jak wiemy pod wpływem płynów agar pęcznieje i po wypiciu powoduje uczucie sytości.

Uwaga: Ilość użytego Agaru jest uzależniona od płynu użytego do przygotowania produktu a nie od objętości całej potrawy.

Czy wiesz, że agar pozwala żelować alkohol np. żelki z soku jabłkowego i żubrówki albo z mleka i malibu. W kuchni molekularnej z użyciem Agaru robią cudeńka Np. owocowy kawior lub spaghetti.